Kapsayıcı Toplum – Senex: IV. Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi Özet Kitabı

Kapsayıcı bir toplum mümkün mü?

Senex: Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi’nin dördüncüsü 30-31 Ekim 2020 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirdik.

30-31 Ekim 2020 tarihlerinde dördüncüsü gerçekleştirilen Senex kongrenin ana teması Kapsayıcı Toplum olarak belirlenmişti.

Kapsayıcı toplumun önündeki sorunlar veya olanaklar nelerdir? Toplumdaki tüm kuşaklar düşünüldüğünde, geleceğe bırakılabilecek kapsayıcı bir toplum ideali ne olabilir? İnsan hakları, özgürlükler, hukukun üstünlüğü, sosyal, ekonomik ve politik katılım, sivil toplum girişimleri, kamu yatırımlarının şeffaflığı, bilgiye eşit erişim, teknoloji, refahın ve kaynakların adil dağılımı, eğitim, sağlık ve güvenlik, çevre, tasarım ve sürdürülebilir kalkınma başlıkları düşünüldüğünde geleceğin kapsayıcı toplumu için neler yapılmalıdır? Tüm bu sorular ve daha fazlası hızla yaşlanma sürecindeki bir toplumun çocukları, gençleri, yetişkinleri ve yaşlıları için, kısacası günümüz kuşakları ve geleceği için, kapsayıcı toplum ideali Senex Kongresi’nde tartışmaya açıldı.

Tüm bildirilerin özetleri editörlüğünü yaptığım Senex Kongre’nin 2020 yılı özet kitabında yer almaktadır.

Senex Kongre 2020 Özet Kitabı sadece basılı versiyon olarak yayımlandı. Bu kitabı edinmek isterseniz lütfen Senex: Yaşlanma Çalışmaları Derneği ile bağlantıya geçmekten çekinmeyiniz.

Kaynak göstermek için:

Arun, Ö. (2020). Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi Özet Kitabı 2020: Kapsayıcı Toplum. Yaşlanma Çalışmaları Derneği Yayınları.